Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

Blog 

Jakie mogą być objawy niedoboru żelaza?

24.11.2016

 

Zacznijmy od podstawowej informacji: żelazo jest potrzebne do produkowania prawidłowo ukształtowanych czerwonych krwinek. Możesz już mieć niedobór żelaza, ale jeszcze o tym nie wiedzieć (nie mieć wyraźnych objawów), bo organizm jeszcze produkuje prawidłowe komórki krwi, pobierając sobie ten pierwiastek z zapasów zgromadzonych w wątrobie i śledzionie. Ale przychodzi taki moment, kiedy zapasy się kończą. Organizm już nie ma skąd brać żelaza i zaczyna produkować słabsze krwinki. Wtedy już pojawiają się zauważalne objawy - zmęczenie, zadyszka, wypadanie włosów. Pierwsze objawy braku żelaza nie są charakterystyczne i łatwo je pomylić z szeregiem innych dolegliwości. Niełatwo bowiem wytłumaczyć sobie odczuwanie apatii i ciągłe zmęczenie, mimo że nie ma wyraźnego powodu do takiego samopoczucia. Także utrata energii do pracy i słaba koncentracja początkowo każe nam myśleć o chwilowym spadku kondycji psychicznej, a nie fizycznej. 
Innym symptomami braku żelaza mogą być też nasilające się migreny, zawroty głowy oraz kołatanie serca i słabość doprowadzające nawet do omdleń. Kobiety, które z natury baczniej przyglądają się stanowi swojej cery, zauważą pewnie blednięcie skóry, jej suchość i szorstkość, która nie mija po zastosowaniu kremu nawilżającego, oraz sińce pod oczami. Sygnałem braku żelaza może też być też nadmierne wypadanie włosów, rozdwajanie się ich końcówek oraz pojawiająca się nagle łamliwość, mocnych do tej pory, paznokci.

 


 

Prawdy i mity o niedoborze żelaza w ciąży i u małego dziecka

20.11.2016

 

Kobieta w ciąży jest bardziej narażona na niedokrwistość z niedoboru żelaza
PRAWDA

Badania pokazują, że ok. 95% wszystkich ciężarnych ma anemię! Powodem jest to, że rozwijający się płód ma zwiększone zapotrzebowanie na żelazo, bo buduje własny układ krwionośny, a ciężarna ma rozrzedzoną krew, co spowodowane jest większą ilością płynów organizmie. Jeśli dieta nie zapewnia odpowiednich „dostaw” żelaza, dochodzi do jego niedoboru. Można temu zapobiec, wprowadzając do jadłospisu pokarmy bogate w żelazo, oraz przyjmując dodatkowo preparaty z tym pierwiastkiem.

 

Blada cera przyszłej mamy zawsze świadczy o anemii
NIEPRAWDA

Niektóre kobiety w okresie ciąży wydają się bledsze niż zwykle, lecz nie jest to spowodowane anemią. Jednak gdy oprócz bladej cery pojawia się kołatanie serca, uczucie ciągłego zmęczenia, duszności i skłonność do omdleń, można przypuszczać, że przyczyną jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. To jednak trzeba koniecznie potwierdzić, wykonując morfologię krwi.

 

W pierwszym roku życia dziecko potrzebuje wyjątkowo dużo żelaza
PRAWDA

W tym czasie malec bardzo szybko rośnie, potrajając swoją masę urodzeniową. Zdarza się, że następuje wówczas dysproporcja między zbyt szybkim przybieraniem na wadze a zbyt małą ilością żelaza w diecie. W drugim półroczu życia dziecko musi już więc dostawać żółtko, różne gatunki mięsa (zawiera dużo żelaza hemowego) oraz zielone warzywa, np. brokuły, szpinak, zielony groszek. Nawet niewielki dodatek mięsa do posiłku składającego się z warzyw, kasz lub ziemniaków prawie dwukrotnie zwiększy wchłanianie obecnego w nich żelaza niehemowego. Jeśli z jakiegoś powodu dieta malucha dostarcza niewystarczającej ilość tych produktów, wespół z pediatrą należy rozważyć suplementowanie preparatów z żelazem.

 

   

Masz pytania lub chcesz podzielić się swoimi uwagami?